top of page

Samhain ja Halloween

Samhain on aegade jooksul üks tuntuim paganlik traditsioon, mida tähistavad kindlasti Wicca'd, absoluutselt ka druiidid ja lugematu arv modernseid paganaid üle kogu maailma. Ja kuigi Halloween ja Samhain toimuvad lähestikku, on nende eesmärk ja traditsioonid erinevad.


Valgustatud ukseesine

Samhain on surnute mäletamise, tunnustamise ja nendega suhtlemise püha. Ühtlasi tähistab see ka suve lõppu. Samhain ei tähenda ringi rändavaid veriseid kummitusi ja toore liha järgi lõhnavaid deemoneid. See on väga rahulik püha, mida Wicca'd hingest austavad.


Samhain ja Halloween


Samhain ja Halloween on erinevad ega ole omavahel seotud. Kui Halloween on rohkem orienteeritud sellele, et lapsed saaksid ennast põnevateks karakteriteks riietada ning hilisõhtul mööda uksi kollide ja kummituste kombel kolistada ja ohverduseks kommi paluda, siis Samhain on äärmiselt vaimse noodiga, mälestamaks lahkunuid, suve surma ning talve sündi.


Samhain on püha vaimsele praktikutele, see tähistab ka Nõidade Uusaastat. Mis tähendab, et nõiad lõpetavad siis oma aasta ning sisenevad läbi rituaali(de) uude aastasse. Erinevalt Halloweenist, kus sõpradega koos hängitakse ja pidutsetakse, toimub Samhain pere ja/või lähimate sõprade keskel vaikuses ja mälestamises sellest, mis on möödunud.


Samhain'i traditsioonid


Samhaini tähistamist alustatakse päevi ja öid varem. Püha sümboliseerib surnute mälestamist, saagikoristuse lõppu ja aasta kõige külmema, pimedama poole algust.


Rikkalik söögilaud salati ja puuviljadega


Samhaini püha või traditsiooni tähistatakse tavaliselt õhtusöögi valmistamise ja söömisega. Olulisel kohal on jagamine. Jagamist nendega, kes siit maailmast lahkunud kui ka nendega, kes veel on meiega. Igale surnule, keda mälestatakse pannakse lauale koht. Nende taldrikutele asetatakse süüa, nende klaasi valatakse jooki. Tüüpiliste jookide hulka kuulub soe hõõgvein, külm siider ja ka mõdu.


Samhaini ajal on piir elavate ja surnute maailma vahel õhuke. Neile, kes on kaotanud mõne lähedase, võib Samhaini rituaal olla võimalus leida lõpp leinale ja kohaneda, et neid enam meie kõrval füüsiliselt ei ole. Samhain ei ole pime, kurb ja hirmutav püha, vaid hoopis peitub selles õpetus, et elu on elamiseks.


Paljud Wicca'd kaunistavad oma kodu Samhaini pühade puhul värviliste sügislehtedega, oksaväätidega, küünaldega, pealuudega ja värskete puuviljadega.


Samuti külastatakse Samhaini ajal öösiti surnuaeda, asetatakse kalmuküünlad ning tervitatakse sealseid vaime ning tänatakse loodust ja Kuud.


Ilusat ja pimedat Samhaini!

15 views0 comments

Comments

Rated 0 out of 5 stars.
No ratings yet

Add a rating
bottom of page